ana sayfa   galeri   referanslar   adres & kroki   iletişim   english   deutsch
 yer çinisi  »
 mozaik  »
 vitray  »
 desen  »
 duvar resmi  »
 y e r  ç i n i s i

Üretim ve teknik özellikler...

Karolar, çimento, mermertozu ve pigment karışımının yüksek basınç altında preslenmesiyle ve tek tek el işçiliği ile üretilirler.

Karoistanbul çinilerinin terkibinde bazı beton kimyasalları kullanılmaktadır ve yüksek basınçta preslenmektedir, bu sebeple eski çinilerden farklı olarak, daha sert ve emiciliği daha azdır. Kullanılan pigmentler (mavi hariç) ultra viole ışınlarına karşı dayanıklı olduğundan açık alanlara döşenebilir.

Karolar üretimden sonra en az on gün, daha sonra çinide çatlakların oluşmaması için sulanır.

Standart olarak 20 cm x 20 cm ebadındaki çiniler üretiliyor. Siparişe göre kare olarak daha büyük ölçüler de yapılabilir. Bunun dışında altıgen kalıp, düz çiniler ve bordürler mevcuttur.
İstenen her renk çalışması yapılabilir.

Şu anda 50 civarında kalıpla çalışılıyor. İstenirse, ilave kalıp maliyetine katlanılarak, yeni desenlere göre kalıp yapılabilir.

20 cm x 20 cm ölçü için kalınlık yaklaşık 22 mm.dir. Karonun renkli katmanı 6-7 mm.'dir. Duvar uygulamalarında yerden kazanmak için kalınlığı 15 mm.'e indirme çalışmaları sürüyor.

20 cm x 20 cm ölçülü bir adet çininin ağırlığı 2 kg.'dur.

Motiflerin ortaya çıkması için çiniler "0" derz aralığı ile yapıştırma ya da harçlı yerleştirme yöntemi ile döşenir, boşlukları doldurması için uygun kuruma süresi beklendikten sonra derz uygulanır. Bir gün sonra sulu silim yapılır. Silimde kalın kumlu taşlardan başlanır, giderek ince taşlar ve en sonunda da -kaygan taş- denilen cila taşı kullanılmak suretiyle işlem bitirilir. Bu şekilde desenlerin kontürleri netleşir ve renklerdeki suluboya efekti gider.

Karoistanbul'un çinileri yeterince silinebilme ve hijyen özelliğine sahiptir. Temizliği kolaydır, özel bir işlem gerektirmez. Deterjan yerine arapsabunu kullanımını tavsiye ediyoruz.

Yüzeyde film tabakası oluşturacak kimyasal cilaların kullanılması doğru değildir. Mutlaka isteniyorsa, karolar iyice kuruyup nemini attıktan sonra film tabakası oluşturmayan özel emprenye malzemeleri kullanılabilir.

¤ Kullanım alanları... »
¤ Teslim süresi... »

Modellerimiz için lütfen tıklayınız...
7. Kayseri Yapı Teknolojiler Fuarı
Renkten Renge Dekoratif Sanatlar
tel: (+ 90) 216 3205323
e-mail : renktenrenge@renktenrenge.net
Toplist100.Net